e

У рамках співпраці між Уманським районом та Гнєзненським повітом Великопольського воєводства молодь Уманщини була запрошена до участі в міжнародному проекті «Польсько-українська молодіжна академія самоврядування 2017». Проект реалізовувався 11-17 жовтня нинішнього року Управлінням Конвенту співпраці органів місцевого самоврядування Польща – Україна в польському місті Полчин-Здруй, що розташоване в Свідвинському повіті Західно-Поморського воєводства.

Всього ж українська делегація налічувала 20 учасників. Це були представники учнівського та студентського самоврядування, обдаровані діти, шкільні активісти, вчителі, посадовці органів влади з Черкаської, Київської, Чернігівської, Львівської та Рівненської областей.

До складу делегації Уманського району увійшли активні, освічені, не байдужі до майбутнього своєї країни представники учнівської і студентської молоді з Дмитрушок, Кочубіївки, Умані.

У рамках проекту учасників спочатку ознайомили з основними положеннями академії самоврядування, її досягненнями, історією заснування.

На початку першої зустрічі координатор Томаш Ковалік дуже вибачався, що зустрічає учасників проекту не в піджаку та краватці, а в спортивній куртці. Проте, потім він додав, що одягнув набагато важливіший для нього одяг і, знявши куртку, продемонстрував свою вишиванку, подаровану другом з України. Всі присутні були приємно вражені таким вчинком пана Томаша і привітали його шквальними аплодисментами.

Кожень день складався з лекцій, практичних занять, екскурсій. Лекції та заняття, в ході яких відбувалось ознайомлення із структурою та завданням законодавчої, виконавчої та судової  влади Республіки Польща, проводились Малгожатою Мєжеєвською, яка є одним із лідерів місцевого самоврядування Польщі.

На третій день перебування учасники проекту були запрошені до місцевої мерії. Пані бурмістр (мер міста) Барбара Новак розповіла історію міста Полчин-Здруй. Містечку – 650 років, а вже понад 250 років – це популярний серед туристів курорт. Вражає красою місцевий парк, повна таємничість якого розкривається навесні, оскільки озелененню тут приділяють велике значення.  Влітку для туристів і жителів відкривається пляж з пальмами,  і алея парасольок.

Ввечері того ж дня відбулася зустріч з головами різних державних організацій. Метою зустрічі було ознайомлення учасників із завданням, роботою і перевагами волонтерства, пожежної безпеки, позашкільної освіти, спортивних секцій, туристичних компаній,  навчання в польських школах. Саме до однієї зі шкіл і була спланована наступна екскурсія. При школі вдало функціонує  технікум, де можна отримати знання з кулінарії,  дизайну,  архітектури,  кінорежисури. Приємно здивувало те, наскільки вона пристосована для дітей з особливими потребами. Учні мають все необхідне для ефективного, цікавого та різносторонього навчання. Тут учасникам проекту випала дивовижна нагода взяти участь у створенні анімації до фільму «Ukrаina, Polska».

Цікавим був і вечір презентацій, коли кожна група представляла свій регіон. Учасники проекту і, зокрема, польські колеги із захватом розглядали слайди з краєвидами Уманщини.

Також незабутнім був вечір польських та українських пісень, особливо весело стало, коли делегація з України жваво заспівала «Ти ж мене підманула…». Польські друзі з радістю підтримали виконання пісні.

В останній вечір перебування в гостинному місті Полчин-Здруй відбулася церемонія вручення сертифікатів про участь у міжнародному проекті «Польсько-українська молодіжна академія самоврядування 2017», а також учасники обмінялися пам’ятними подарунками. До слова, багато учасників як з української так і з польської сторони вбралися у вишиванки, що ще тісніше скріпило дружні відносини.

Останній день перебування в Польщі відзначився візитом до Щецина та знайомством із Генриком Колодієм, почесним консулом України в Польщі. Консул виявився надзвичайно інтелектуальною людиною. Його патріотизму та активній громадянській позиції можна позаздрити. Пан Генрик гостинно запросив учасників до кафе та пригостив смачною «зупою помідоровою» після чого, провів екскурсію музеєм української культури, який обладнали в одній з кімнат консульства.

Загалом, проект приніс його учасникам цікаві знайомства, нові знання, незабутні враження, шквал позитивних емоцій та море приємних спогадів.

Як відзначила голова районної ради Оксана Супрунець під час зустрічі із сільським головою с.Антонівка Владиславою Баюк, яка була керівником делегації Уманщини, є сподівання, що знання та досвід, здобуті в ході реалізації Проекту, допоможуть поглибити існуючу польсько-українську співпрацю. І молодь обох країн зможе розвинути суспільні та громадянські компетенції, а також внести свій вклад у поглиблення взаєморозуміння та подолання негативних стереотипів при реалізації спільних проектів у майбутньому.