1 липня 2017 року в центрально-східних областях України лютував буревій. Було знеструмлено сотні населених пунктів, повалені дерева, пошкоджені автівки і потрощені дахи.

Негода атакувала й населені пункти Уманського району. 3 липня 2017 року про це йшлося під час оперативної наради, що відбулась під керівництвом голови районної ради Оксани Супрунець. На нараду були запрошені члени комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

1499092318_img_8031

У ході наради було відзначено, що найбільше від буревію постраждали Бабанка й Оксанина, також негода зачепила села Текуча, Ладижинка та інші. Уже в ніч із 1 на 2 липня розпочалася ліквідація наслідків стихії. Повалені дерева з доріг розчищали технікою філії „Уманський райавтодор” ДП „Черкаський облавтодор” ПАТ „Державна акціонерна кампанія „Автомобільні дороги України”, 14 ДПРЧ, ДП „Уманське лісове господарство” за участі небайдужих мешканців с. Оксанина. Найбільше дерев повалено на трасі Стрий – Тернопіль – Кропивницький – Знам’янка.

Всього було знеструмлено 33 населених пункти, а вже станом на ранок 3 липня без електрики залишалося 11 сіл. Це хороший результат, якого вдалося досягнути завдяки злагодженій роботі усіх служб у районі, – підкреслила Оксана Супрунець. – 12 одиниць техніки підприємства енергомереж забезпечили пальним завдяки допомозі керівників сільгосппідприємств Уманщини. Роботи активно продовжуються, розчищаються від повалених дерев домоволодіння, лінії електропередач для того, щоб відновити нормальну життєдіяльність, – наголосила Оксана Анатоліївна.

Високою громадською свідомістю відзначилися громади сіл Оксанина і Текуча, які гуртом допомагали районним службам. Водночас, у Бабанці не лише не скооперувалися задля спільного вирішення нагальних проблем, а й розпочали розкрадання порваних ліній електропередач. Через це відновлення електропостачання в селищі є проблемним.

На щастя, людських жертв стихія не принесла, але матеріальна шкода населенню завдана серйозна. Із об’єктів бюджетної сфери серйозно потерпіли школа і дитячий садочок у Бабанці, а також школа у Текучій.

– У Бабанській школі покрівля не витримала, бо знаходилася в аварійному стані. Ми два роки добивалися її ремонту в Фонді державного регіонального розвитку, але нас не почули. Тепер маємо наслідки – дах необхідно замінити повністю, – сказав начальник відділу освіти, молоді і спорту райдержадміністрації Борис Бондар.

1499092407_p1011247

Також Оксана Анатоліївна зазначила, що потерпілим від буревію (за наявності підстав) допоможуть за кошти , що передбачені на районну комплексну програму „Турбота” на 2014-2020 роки та відповідні сільські програми.

Завідувач сектору цивільного захисту та оборонної роботи райдержадміністрації Віра Сакал повідомила, що, згідно законодавства, бюджетні установи мають право на відшкодування збитків. Є імовірність певних виплат і населенню, і сільгоспвиробникам, але це у випадку кваліфікації стихійного лиха як надзвичайної ситуації природного характеру. На жаль, місцевий та обласний підрозділи Гідрометцентру фіксували вітер у звичних для району 16-20 м/сек., що по законодавству не відповідає рівню надзвичайної ситуацій, у той час як факти свідчать про інше.

1499092302_p1011166

– Повідомлення щодо посилення вітру до 15-20 м/с не можуть бути коректними, бо такий вітер не зміг би зірвати дахи будинків, повалити дерева і могильні плити, – сказала Оксана Супрунець.

Більше того, окрім буревію, пройшов сильний град, про який також не було попереджено. Градобій завдав значних пошкоджень сільськогосподарським угіддям, постраждали посіви щонайменше на 1250 га соняшника, 1300 га кукурудзи, 107 га ріпаку, біля 400 га пшениці і ячменю, – повідомила начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Валентина Мовчанюк. Пошкоджено і ряд сільськогосподарських будівель.

На засіданні було відзначено, що населенню і власникам будівель, споруд, сільгоспвиробникам району необхідно звернути увагу на завчасне страхування життя і майна, адже виплати для таких категорій у разі надзвичайних ситуацій з резервного фонду бюджету здійснюються на поворотній основі, на відміну від страхових виплат.
Ці проблемні питання і, зокрема, невідповідність даних Гідрометцентру реальним, голова районної ради Оксана Супрунець 3 липня 20ё7 року підняла на селекторній нараді Черкаської облдержадміністрації, отримавши відповідне реагування обласного керівництва. Окрім того, з цього приводу буде направлено звернення до облдержадміністрації та Державної служби з надзвичайних ситуацій України.

Рішеннями комісії техногенно-екологічної безпеки було визначено завдання готувати акти обстеження, дефектні акти, кошториси, інші документи та клопотання для відшкодування збитків, завданих природною стихією.