img9

В Уманському районі Черкаської області городища є у селах Іванівка, Косенівка, Максимівка, Пугачівка, Рижавка, Старі Бабани, Степківка. Про можливі городища говорять назви сіл Городецьке та Городниця. В селах Доброводи, Оксанин, Рогова, Сушківка, Ятранівка є залишки великих трипільських міст, які, можливо, теж були укріпленими. Пише сайт Zamky.com.ua.

Село Антонівка

Черняхівське поселення – на правому березі ріки Синиці на городах над ставом. Довжина селища доходить до півтора кілометри.

Трипільське поселення – на правому березі ріки Синиці на городах південно-західної околиці села.

Село Аполянка

Поселення в Аполянках

Трипільське поселення – на лівому березі ріки Ревухи навпроти села. Займає великий мис, який спускається язикоподібним виступом в долину Ревухи. З півночі мис обмежений глибоким яром, на одній з ділянок якого – вапняковий кар’єр. За яром, на підвищенні – широколистяний ліс (Цимбальський). Зі сходу мис переходить в плато. В північній та південній частинах мису проходять польової дороги. Ближче до річки мис перетинає грунтова дорога зі стовпами лінії електропередач. На площі поселення знаходиться два, середньої висоти, кургани. Площа поселення складає сто гектарів.

Черняхівське поселення – на правому березі ріки Ревехи, на полі між Бабанкою і Аполянкою протягом одного кілометра і продовжується на городах села Аполянки.

Черняхівське поселення – в селі на городах на правому березі ріки Ревухи. Довжина біля 500 метрів, ширина – 200 метрів.

Черняхівське поселення – на північ від села, на правому березі ріки Ревухи біля села Добровод. Тут три балки зливають в одну і на мисі, який утворений двома балками (ближче до Аполянки), на невеликій ділянці довжиною до 300 метрів.

Село Бабанка

Трипільське поселення – на лівому березі ріки Ревухи в 7,5 кілометрах від Добровод. Черняхівське поселеня – в південно-східній частині села і частково на полі на правому березі ріки Бутової, лівої притоки ріки Ревухи. Загальна довжина біля 800 метрів.

Черняхівське поселення – на лівому високому березі ріки Бутової навпроти попереднього поселення в молодому колгоспному саду.

Черняхівське поселення – на правому березі ріки Ревухи, на городах північно-західної частини села. Починаючи від мосту 700 на 250 метрів.

Село Берестівець

Трипільське поселення – на мису, що утворений двома балками, які йдуть з півдня до правого берега ріки Берестівчика (Бабанський Яр) паралельно дорозі Умань-Берестівець.

Село Вільшана Слобідка

Трипільське поселення – в західній околиці села. Займає мис, утворений злиттям двох струмків в одну праву притоку ріки Ятрані. На території поселення знаходиьтся сучасне кладовище і частково перекривається забудовою села. Площа поселення приблизно 30 гектарів.

Черняхівське поселення – в двох кіломекрах від села, на полі на правому березі ріки Ятрань навпроти села Вільшанки, довжина – 400 метрів.

Село Вільшанка

Трипільське поселення – на лівому березі ріки Ятрань між селами Вільшанка та Острівецю.

В селі на городах на лівому березі ріки Ятран – черняхівське поселення довжиною біля одного кілометра.

На лівому березі ріки Ятрань на полі між селами Вільшанкою і Дубовою – черняхівське поселення розмірами 200 на 50 метрів.

Село Геренжівка

Поселення V – VII століть – в околицях Геренжівки, на першій надзаплавній тересі лівого берега ріки Уманки на площі 200 на 50 метрів.

Поселення V – VII століть – дещо нижче попереднього, біля моста, на першій лівобережній терасі, яка зайнята присадибними ділянками.

Трипільське поселення – в околиці села, на лівому березі ріки Дмитрушки.

Черняхівське поселення – на правому березі ріки Уманки, на городах, у північно-західній частині села, розміри – 800 на 150 метрів.

Черняхівське поселення – на полі біля південної околиці села на високому лівому березі балки, яка впадає в вигин ріки Уманки між селами Геренжівка і Гроздів.

В селі є черняхівське поселення.

Поселення доби бронзи білогрудівської культури – на околиці села і на полі в бік села Піковець на лівому березі ріки Уманки..

На правому березі ріки Уманки в урочищі Гродзевський Яр в бік села Дмитрушки на віддалі півтора кілометри – черепки і цегла.

На лівому березі ріки Дмитрушки навпроти урочища Шпиль в місті, де в ріку впадає струмок Малий Дмитрушківський – черепки.

Село Городецьке

Поселення V – VII сотліть – в південно-східній частині села, вздовж першої пологої тераси правого берега ріки Уманки, на площі 200 на 40 метрів.

Трипільське поселення Городецьке І – на лівому березі ріки Уманки на межі з селом Кочубіївкою.

Трипільське поселення Городецьке ІІ – на лівому березі верхів’я струмка Погрибної в урочищі Звіринець.

Черняхівське поселення – на лівому березі ріки Уманки на захід від гирла впадаючої в неї ріки Олександрівки. Довжина – трохи більше 350 метрів.

Черняхівське поселення – в урочищі Карпівка.

Черняхівське поселення – на полях, що межують з полями села Кочубіївка.

Черняхівське поселення – у лісі Погрібна і на полях колгоспу, в напрямку до балки, в напрямку до лісу Шелеста. На обох берегах балки, площа біля 40 гектарів.

Поселення раннього залізного віку – в 1,5 кіометрах на північний захід від села в урочищі Олександрівка.

Поселення 17 століття – в урочищі Кіндзерських.

Поселення доби бронзи – біля потічка Хутірка (притока Уманки) на правому березі.

Село Городниця

Трипільське поселення – на правому березі ріки Ятрань в південно-західній частині села на території саду и прилеглому із заходу поля. Площа поселення становить біля 25 гектарів.

Черняхівське поселення – на лівому березі ріки Ятрань в центральній частині села, розміри – 400 на 200 метрів.

Черняхівське поселення починається в 350 метрах на південь від попереднього на лівому березі ріки Ятрань.

Черняхівське поселення – на городах східної околиці села на лівому березі Ятрані, довжина понад триста метрів.

Черняхівське поселення – на полі на лівому березі ріки Ятрань в одному кілометрі на захід від автостради Київ-Одеса.

Черняхівське поселення – на північно-східній околиці села в бік села Ладиженки, а також на території саду.

Село Гроздів

Черняхівське поселення – на правому березі ріки Уманки на городах. Довжиною два кілометри.

Черняхівське поселення – на лівому березі ріки Уманки біля кінця північно-східної околиці села. Зрідка зустрічається кераміка черняхівської культури.

Село Громи

Черняхівське поселення – у громівському лісі у 102 кварталі.

Неолітичне поселення – у східному напрямку від села, за птахофермою, біля ставка.