12994

Щорічно в другий тиждень березня відзначається Всесвітній тиждень глаукоми. Близько 285 мільйонів людей у світі страждають від порушень зору, а 39 мільйонів з них уражені сліпотою. За 2016 рік в одній лише Черкаській області було виявлено близько 600 випадків глаукоми, а під диспансерним наглядом в області знаходиться 5 з половиною тисяч людей з цією хворобою. Цікаво те, що у 80% випадків сліпоти можна уникнути! Тож ми вирішили розповісти вам про глаукому – хворобу, яка являється найбільш суттєвою причиною втрати зору в Україні.

Глаукома – це хронічне захворювання очей, при якому підвищується внутрішньоочний тиск. (ВОТ). Високий ВОТ, в свою чергу, вражає зоровий нерв, внаслідок чого зір поступово погіршується аж до сліпоти. Глаукома – надзвичайно небезпечне і підступне захворювання, тому знати про нього повинен кожен! Тож спробуємо відповісти на ключові питання, щоб краще зрозуміти цю хворобу.

Чим небезпечна глаукома?

Головною рисою цього захворювання є здатність залишатися непоміченою тривалий час. Дуже часто людина роками живе з хворобою, не підозрюючи про її існування. А коли нарешті розуміє це – повернути зір уже неможливо.

Як хвороба проявляє себе?

Підступність глаукоми у тому, що гострота зору хворої людини може довго зберігатися високою. Натомість, страждає поле зору – ширина огляду. Виглядає це приблизно так, як показано на малюнку. 

Хто може захворіти на глаукому?

Нажаль, захворіти може кожен. Але існують фактори ризику, які збільшують таку вірогідність. Серед них:

* Вік більше 40 років

* Наявність глаукоми у найближчих родичів

* Наявність артеріальної гіпертонії

* Короткозорість

* Довготривале застосування стероїдних гормональних препаратів.

Як я дізнаюсь, що захворів?

Щоб не пропустити появу захворювання, потрібно вимірювати внутрішньоочний тиск один раз на рік, починаючи з віку 40 років. Або з 35 років, якщо у вас є фактори ризику. Це допоможе виявити глаукому на ранній стадії і запобігти її прогресуванню.

Що таке нормальний ВОТ?

Нормальний внутрішньоочний тиск знаходиться у межах 16-25 мм.рт.ст. При цьому добові коливання не мають перевищувати 5 мм.рт.ст., а показники ВОТ обох очей мають бути приблизно однаковими.

Як вилікувати глаукому?

Кожен, хто захворів на глаукому, має знати, що повністю вилікувати це захворювання неможливо. Ця хвороба залишається з людиною назавжди, але треба пам’ятати про те, що глаукома – це не вирок. За умови своєчасно призначеного лікування і постійного контролю за перебігом захворювання людина може прожити повноцінне здорове життя і зберегти хороший зір.

Як попередити прогресування хвороби?

Головною метою лікування глаукоми є зниження і контроль внутрішньоочного тиску. Для цього потрібно відвідувати вашого лікаря-офтальмолога раз на три місяці і чітко виконувати його рекомендації. При наявності цукрового діабету, гіпертонічної хвороби, або інших хронічних захворювань потрібно відвідувати відповідних спеціалістів.

Що призначить лікар?

Існують різні медикаментозні, лазерні та хірургічні методи лікування глаукоми, кожен з яких підбирається індивідуально, враховуючи стадію хвороби, наявність супутніх захворювань, та інші особливості. Зверніть увагу на те, що очні краплі від глаукоми призначаються пожиттєво і відмінити їх, або замінити на інші може лише лікар-офтальмолог.

Тож пам’ятайте, що вберегти свій зір від глаукоми можливо! Для цього потрібно лише вчасно перевіряти ваш внутрішньоочний тиск та чітко виконувати призначення лікаря.

 

 

Інформація  надана  КЗ «Уманський районний центр ПМСД» Уманської РР

 відповідно до прес-релізу головного позаштатного  офтальмолога

Управління охорони здоров’я ОДА Пустовіт Н.М.