i

Одна з найбільших хвороб 21 століття – рак, вперше згадується ще в 1600 році до н.е. З тих пір кожне нове століття позначене боротьбою і намаганнями знайти панацею від цього лиха. Саме тому «Міжнародний союз з боротьби з онкологічними захворюваннями» проголосив 4 лютого Всесвітнім днем боротьби проти раку.

За останнє століття онкопатологія за рівнем захворюваності посіла друге місце у світі. На жаль, кількість летальних випадків щороку росте у геометричній  прогресії.

За даними ВООЗ: існує більше 100 видів раку і хвороба може розвиватися в будь-якій частині тіла. Від раку щорічно вмирають мільйони людей.

У всьому світі найбільша кількість чоловіків вмирає від наступних п’яти видів раку (в порядку убування): раку легенів, шлунку, печінки, ободової і прямої кишки та стравоходу.

Найбільша кількість жінок помирає від наступних п’яти видів раку (в порядку убування): раку грудей, легенів, шлунку, прямої та ободової кишки і шийки матки. У багатьох країнах, що розвиваються, рак шийки матки є найпоширенішим типом раку.

Прогнозують, що до 2030 року кількість випадків захворювання на рак зросте вдвічі, а кількість випадків смерті у світі від раку зросте з 8,2 мільйона до 13 мільйонів на рік.

Чотири основні фактори, що викликають рак:

  1. Ожиріння. Надлишковий рівень інсуліну, властивий людям з ожирінням, стимулює розвиток ракових пухлин в кишечнику або підшлунковій залозі.
  2. Алкоголь. Зловживання алкоголем збільшує ризик розвиток пухлини ротової порожнини, гортані та стравоході, печінки, молочної залози і товстої кишці (у чоловіків).
  3. Тютюн. Куріння може викликати рак легенів або рак ротової порожнини. При вдиханні диму хімікати проникають в кров і транспортуються по всьому тілу.
  4. Ультрафіолет. Ультрафіолетове сонячне випромінювання є основною причиною виникнення раку шкіри. Ультрафіолетове світло в солярії також шкідливе.

Ознаки, при яких необхідно терміново звернутися

до свого сімейного лікаря:

– поява виразки у ротовій порожнині;

– зміна форми чи розміру родимки;

– поява на шкірі вузла, який зростає;

– ущільненість, бугристість або збільшення молочних залоз, зміна форми соска чи виділення з нього;

– поява надсадного кашлю, осиплість голосу;

– зміна функції кишківника чи сечового міхура;

– затруднене ковтання;

– незвичні кровотечі або виділення.

Для того щоб запобігти утворенню злоякісних пухлин, необхідно:

– регулярно проходити профілактичні огляди;

– відмовитися від шкідливих звичок;

– збільшити фізичну активність;

– обмежити споживання тваринних жирів, копченостей;

– уникати негативного впливу виробничих канцерогенів;

– уникати підвищеного сонячного випромінення;

– виконувати всі рекомендації лікарів по обстеженню та лікуванню захворювань, особливо тих, які можуть бути передпухлинними.

На завершення хочу наголосити, КЗ «Уманський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Уманської РР запрошує  всіх  пройти щорічний онкопрофогляд у вашій сімейній амбулаторії чи ФАПі.

Онкопрофогляд – це огляд і обстеження здорової людини, яка не має ніяких скарг і відхилень в стані свого здоров’я. Цим оглядам щорічно підлягають жінки і дівчата з 18 років.

Турбота про власне здоров’я,  відмова від шкідливих звичок, регулярне звернення до лікаря – 1 раз на рік для проходження профілактичних оглядів – це шлях до повноцінного та якісного життя.

Бережіть своє здоров’я та здоров’я близьких вам людей!

 

 

Підготував

лікар загальної практики – сімейної медицини

АЗПСМ с. Дмитрушки

КЗ «Уманський районний центр ПМСД» Уманської РР

Карпець Микола Анатолійович