medicina

Злоякісні новоутворення жіночих статевих органів – одна із найважливіших медико-біологічних та соціально-економічних проблем в Україні.

Стан жіночого здоров’я – це дуже важливе питання для України в цілому і для кожної родини зокрема. Так вже сталося, що на Україні з давніх-давен здорова, працездатна, з оптимістичними настроями жінка є основою, на якій тримається злагода в сім’ї.

В КЗ «Уманський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Уманської РР, як і по всіх медичних закладах України, продовжує діяти Програма скринінгу патології шийки матки. Вона дозволяє виявити у дівчат, жінок та вагітних запальні процеси, в тому числі і вірусне інфікування, яке призводить до виникнення дисплазій різного ступеню тяжкості та онкологічних процесів на шийці матки.

Нагадуємо, що щорічний онкопрофогляд – це огляд і обстеження здорової особи, яка не має ніяких скарг та відхилень стану свого здоров’я. Онкопрофогляди проводяться в оглядових кабінетах амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, ФАПів та ФП,  а також  в Уманській ЦРЛ. Цим оглядам підлягають жінки і дівчата з 18 років щорічно.

А коли у дівчини або жінки з’являються скарги та симптоми погіршення стану жіночих статевих органів, то не потрібно чекати цілий рік, необхідно негайно звернутися до лікаря акушер-гінеколога жіночої консультації, або сімейного лікаря.

Злоякісні новоутворення жіночих статевих органів – одна із найважливіших медико-біологічних та соціально-економічних проблем в Україні. Актуальність онкогінекологічної патології пов’язана перш за все із щорічним збільшенням захворюваності на рак шийки матки, рак яєчників, рак тіла матки і особливо, – у молодих жінок, які ще не народжували.

Жінки, які підлягали профогляду в Уманську районі:

  • в 2015 році – 20 116 осіб;
  • в 2016 році  – 16 461 осіб.

З них, пройшли цитологічне обстеження:

  • в 2015 році – 6 925 осіб:
  • в 2016 році – 8 653 осіб.

Запущених випадків по окногінекології за 2015-2016р.р. –  немає.

Населення повинно знати, що надмірна вага, цукровий діабет, гіпертонічна хвороба супроводжують 75-80% хворих жінок на рак тіла матки. Ці диспансерні хворі терапевтичного профілю знаходяться у групі підвищеного ризику на онкозахворюваність і повинні уважніше ставитись до свого здоров’я.

При першій стадії частіше всього використовується тільки хірургічне втручання, а при ІІ-ІІІ стадіях, не кажучи вже про ІV стадію, використовуються для лікування всі сучасні методи: хірургічний, променева та медикаментозна поліхіміотерапія, гормоно-імунотерапія.

При І стадії онкологічного процесу повністю виліковуються 86-90% хворих, тоді як на ІІ-ІV стадіях лікування складніше і прогноз хвороби не такий позитивний.

Злоякісними захворюваннями жіночих статевих органів хворіють як молоді, так і жінки більш старшого віку. Молоді хворіють тому, що за останні роки в 10 разів збільшилась інфікованість статевих шляхів, особливо вірусною інфекцією. Цьому сприяють ранні та неконтрольовані статеві стосунки, вживання алкогольних напоїв, тютюнопаління, малі фізичні навантаження. Усі ці шкідливі звички знижують імунітет і взагалі, погіршують стан здоров’я молоді.

Молодим жінкам, а особливо перед плануванням вагітності, необхідно звернутися до сімейного лікаря  та лікаря акушер-гінеколога з метою повного обстеження та, при необхідності, оздоровлення статевих органів, тому що в області щорічно виявляється 5-6 вагітних жінок з наявністю у них онкозахворювання статевої сфери.

Кожна жінка повинна обов’язково поцікавитись результатом цитологічного дослідження мазка, взятого при онкопрофогляді. УЗД дослідження жіночих статевих органів не має можливості діагностувати передпухлинні та пухлинні захворювання шийки матки і тому, – не може замінити онкопрофогляд. Перед УЗД-обстеженням жінка повинна обов’язково бути оглянута лікарем-гінекологом. Жінки, у родинах яких були випадки злоякісних новоутворень, знаходяться в групі ризику і повинні з особливою увагою ставитися до свого здоров’я!

Хочеться наголосити, що тільки вчасно проведений онкопрофогляд є запорукою довгого і щасливого життя жінки.

 

Матеріал підготувала:

лікар Уманської амбулаторії  загальної практики – сімейної медицини 

КЗ “Уманський районний центр ПМСД” Уманської РР

Пономарчук Л.П.