1484835700_3tdmxynnjaa

Непроста ситуація в нашій країні змушує учасників бойових дій зіштовхнутися із значною кількістю проблем щодо реалізації своїх прав, в тому числі і у сфері охорони здоров’я.

Особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, мають право на безплатну кваліфіковану медичну допомогу, на безоплатне отримання ліків, на санаторно-курортне оздоровлення, першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, першочергова госпіталізація, транспортне обслуговування в порядку, встановленому законодавством.

Час, проведений в зоні збройного конфлікту, та отриманий там досвід, ще довго впливатиме на наших захисників. Сім’ї, в яких батько, син чи брат повернулися із зони антитерористичної операції, можуть зіткнутися з тим, що їхні рідні не хочуть говорити про їхнє перебування в зоні збройного конфлікту, не хочуть, щоб сім’я дізналася про жахи війни. Тому порадою для таких сімей – намагатися уникати питань про війну, щоб не ускладнювати життя вашого близького та ваше власне. Адже люди, які повернулися з війни, можуть відчувати тривогу, певні складності з адаптацією до минулого життя.

Коли військовий повертається додому, ви можете відчувати, ніби ви мало знаєте один одного. Потрібно навчитися знову довіряти один одному, підтримувати і покладатись один на одного. За час відсутності чоловіка дружина могла стикатися з різними труднощами і самостійно вирішувати їх – це поява маленької дитини, хвороба когось із членів родини або інші ситуації, що довелося самостійно вирішувати. Жінки можуть відчувати гордість не тільки за чоловіків, але і за те, з чим вони самі могли впоратися за відсутності чоловіка. І ніхто не може зрозуміти, через що їм довелося пройти, щоб бути гідними своїх чоловіків.

Під час різних життєвих випадків виникали стресові ситуації. У якості стресора виступає травматична стресова подія, яка характеризується руйнівною силою, інтенсивністю. Травматична подія пере живається особисто, або людина стає свідком такої події. У людини, яка пережила емоційний стрес, інакше починає функціонувати пам’ять. Механізм травматичної пам’яті необхідний для виживання індивіда. Це досить серйозний розлад, який може розвинутися після того, як людина побувала у травматичній ситуації. І на це важливо звернути увагу – на тривалість та інтенсивність симптомів, які їх утворюють. Погані спогади про травмуючи події можуть повернутися будь коли. Часом випадковий подразник (голосний звук, запах диму), що чимось нагадали і викликали стресову реакцію, або ж змусили знову пережити травмуючу ситуацію. Людина може відчувати той же страх, який відчувала під час події.

Люди з післятравматичним стресовим розладом намагаються уникати речей, які можуть нагадувати їм про травматичну подію, яку вони пережили. Також можуть закриватися, відгороджувати від себе почуття страху чи болю. Деякі приховують свої стресові реакції. В результаті таких переживань у людини можуть виникнути труднощі, що впливають на стосунки в родині, роботу та загальне самопочуття. Рідні та близькі люди в змозі допомогти йому в отриманні психологічної допомоги і звернутися по допомогу до психолога, психотерапевта чи лікаря психіатра.

Вирішення питання психологічної адаптації до виконання суспільної ролі та повноцінного життя, постає перед психологічною службою. Психологічна реабілітація передбачає проведення реабілітаційних заходів, спрямованих на корекцію психологічного стану хворого, формування його ставлення до лікування та психологічної реабілітації, повернення до активної життєдіяльності на адекватному рівні його здібностям і можливостям, активних соціальних настанов на життя, працю та професію.

Отримання допомоги є одним можливим вирішенням труднощів і проблем. Заохочуйте вашого військового до спілкування з ветеранами афганцями, які пережили страх, стреси і можуть розповісти про свій досвід, відчуття, які вони пережили і впоралися з ними. Ці спогади стають звичайним досвідом, який людина пережила і продовжує жити.

Когнітивна психотерапія – це ще один підхід, що об’єднує психоаналіз та КПТ. Вона допомагає розпізнати пов’язані з травмою думки і змінити їх таким чином, щоб вони стали прийнятними, знайти і поповнити особисті сили для відновлення. Ви можете уникати тих же речей, які уникає ваш військовий, для того щоб мати змогу уникнути негативних реакцій, залишивши його самого дома, якщо він так бажає. Ви та ваша кохана людина можете справитися з негативними почуттями, якщо зрозумієте що ці почуття не є провиною, а лише реакцією на травматичний стрес.

Розвиток і зміцнення особистих якостей дає змогу вам відчувати більше контролю над своїм життям і життям ваших рідних.

Практичний психолог

Уманської ЦРЛ Галина Юрчук