Сьогодні на село варто подивитись по-новому, оскільки за останні десятиліття змінилося майже все. Основна функція села, як годувальника суспільства, залишається незмінною, але для її забезпечення при сучасному рівні технологій потрібно зовсім небагато людей. Зараз на поля виходять великі комп’ютеризовані  машини, якими керують висококваліфіковані працівники. Змінюється побут селян і в багатьох сільських будинках є зручності ідентичні до міських: від добре обладнаної ванної кімнати до телебачення з десятками каналів та Інтернету.

Фрагмент екскурсії

Але, на жаль, сучасне село поступово втрачає свою автентичність, важливу не лише для сільських мешканців, але й для городян. Ця автентичність, окрім всього іншого, спирається на більш тісний зв’язок з природою, більш тісні взаємини з сусідами, своєрідну культуру стосунків, що можлива лише за умови, коли всі один одного знають і ніхто не є анонімним.

Існує ще одна проблема: якщо не потрібно так багато працівників для сільського господарства, що мають робити інші­? За рахунок чого мають жити?

Однією  із можливостей заробітку на селі є зелений туризм – відпочинок жителів міст у сільській місцевості. Головною фігурою, яка забезпечує проживання, харчування та знайомство з визначними пам’ятками місцевості, є місцева родина. Позитивний вплив сільського зеленого туризму на поліпшення умов і якості життя селян полягає передусім у тому, що він розширює сферу зайнятості сільського населення, особливо жінок, і дає селянам додатковий заробіток. При цьому, їхні прибутки надходять не тільки від здавання в найм приміщень для проживання, а й  від таких послуг:    безпосередня реалізація власних сільськогосподарських продуктів (без посередників і транспортних витрат), приготування їжі для гостей (з власноруч вирощених продуктів), прокат спортивного та рибальського інвентарю, продаж ремісничих та інших виробів, ознайомлення з місцевими традиціями та культурою, залучення до участі в сільськогосподарських роботах, організація розваг (катання на бричці, човні, спостереження за птахами, рибальство тощо).

img15

Ця діяльність впливає на підвищення рівня життя всіх мешканців, дозволяє створювати нові робочі місця. Ось чому в багатьох країнах приділяється велика увага розвитку сільського туризму як галузі, яка дає можливість за короткий проміжок часу оживити місцеву інфраструктуру. Але лише невелика частина українських сіл і у не всіх регіонах підготовлена до обслуговування туристів. Зазвичай у селах бракує місць для ночівлі, закладів громадського харчування і, що найважливіше, цікавих для туристів об’єктів.

Створення тематичних сіл є одним з напрямків соціально-економічного відродження українського села. Змістовною основою польсько-українського проекту « Сільське мікропідприємництво в Україні. Пошук нових фінансових джерел» стала концепція « Тематичного села», яка позитивно зарекомендувала себе у Європі, починаючи від Австрії, де була створена, до країн Прибалтики та Польщі. Проект співфінансований Міністерством закордонних справ Республіки Польщі в рамках програми « Польська допомога», виконувався Щецинським навчальним центром Фундації розвитку місцевої демократії та Міжнародною громадською організацією « Інститут демократії імені Пилипа Орлика»  (керівник – Олена Газізова). Очолює Щецинський центр Домінік Гурський, заступник директора Пшемислав Фенрих, експерти проекту з розвитку підприємництва в сільській місцевості – Вацлав Ідзяк та Марек Штарк. За допомогою польських експертів українські учасники проекту змогли по-новому оцінити можливості своїх сіл з точки зору туристичної привабливості, і, головним чином, усвідомили нове розуміння сільської місцевості, що може бути джерелом не тільки продуктів харчування, а і нових знань, навичок, емоцій.

Wf404xf2fu8

Вперше ідея ознайомлення українських сільських мешканців з концепцією «Тематичного села» була втілена у 2014 році у восьми селах трьох областей – Черкаської, Полтавської та Кіровоградської. Результатом стали яскраві заходи, які були схвальні та зацікавлено сприйняті як дитячою, так і дорослою аудиторією: у Чигиринському районі – « Картопляні розваги в Головківці»  (с.Головківка), «Забавлянки, ігри та розваги старого Суботова» (с.Суботів),       «Хлібна осада – Зерноленд» (с.Івківці), у Канівському – «Подорож до країни Мамонтландії» (с.Межиріч), у Жашківському – «На воді, з водою і з води» (с.Сорокотяга), в Уманському – «На  гостини до старого млина»                             (с.Коржова),  «Андрусівська Січ» (с.Велика Андрусівка, Світловодський район Кіровоградської області), «Березові забави» (с.Березова Рудка, Пирятинський район, Полтавська область). А навчальна поїздка до Польщі та ознайомлення з досвідом сільських підприємців у селах Західно-Поморського воєводства та популярною і дієвою концепцією розвитку сільських територій «Тематичне село», додали багато ідей та впевненості у своїх силах.

У 2015 році роботу було зосереджено на території Черкаської області, що   зробило її пілотним регіоном як в частині апробації моделі «Тематичних сіл» для розвитку громад, так і в пошукові можливостей створення інноваційних проектів у сфері виховання, просвітництва, організації відпочинку школярів, передовсім – мешканців міст. Саме друга складова успішно впроваджується в Польщі та стає органічним продовженням навчально-виховного процесу.

Отже, в чотирнадцяти селах семи районів області розроблено та апробовано унікальні, засновані на місцевих особливостях, використанні місцевої спадщини  та місцевих ресурсів, заходи з можливістю їх повторення для різних груп відвідувачів, але насамперед – для дітей шкільного віку.

Активними учасниками цього проекту були села Уманського району Пугачівка «Чарівний клубочок»  та Коржова « На гостини до старого млина».

Коржова… Типове українське село, де можна відволіктися від галасливого міста та відпочити в зеленому затишку верб « …де Ятрань круто в’ється, з-під каменя б’є вода, помилуватись Островом кохання, відчути абсолютний спокій і насолодитись спілкуванням з природою. Саме сюди,  на гостини до історичного водяного млина, єдиного такого типу в Україні, надійні механізми якого ось уже майже два століття працюють на людей,  їдуть гості зблизька і здалеку.

Мандруйте Україною, завітайте також  до Коржової та ознайомтеся з пам’яткою українського млинарства й цікавим об’єктом зеленого туризму. Адже їхати за 1000 кілометрів не обов’язково: все цікаве може бути поруч, за один крок. Відкрийте своє серце – і дива не забаряться! І нехай весь світ буде біля ваших ніг.

 

 П. Майданнік,  учасник проекту