Уманщина може похизуватися цілою плеядою культурних, архітектурних і природних пам’яток. Найстарішою  пам’яткою храмової архітектури та єдиною будовою такого типу в нашому районі є церква святої Трійці в селі Пугачівка.

troickaya-cerkov-v-pugachevke-2

Троїцька церква збудована в середині ХVII століття. Споруджена тільки з дерева, вона не має у своїй конструкції жодної металевої деталі. І являє собою будову гармонічних пропорцій. Храмів такого типу на Черкащині залишилось всього два, власне в Пугачівці та Кіровому Корсунь-Шевченківського району. Для місцевих жителів храм є не лише унікальною архітектурною спорудою, а й місцем високої духовності.

Олена Підоплічко народилася та виросла в Пугачівці, з розповідей бабусі чула чимало дивовижних речей про сільську церкву:

– Наша церква збудована в місці скупчення особливої енергетики. Звук дзвонів було чути в радіусі 7-ми кілометрів. Саме на цій ділянці ніколи не було природних катаклізмів. Блискавиця завжди обходить село стороною.

Про такі ж дива розповідає місцевий священник Отець Василій. Територію, на якій збудована місцева церква, він називає місцем сили.

troickaya-cerkov-v-pugachevke-5

Перипетії історії не пошкодували і Пугачівську церкву. У роки Другої Світової війни в храмі перестали проводити богослужіння, які відновилися лише в післявоєнний період.  В 60-х роках будівлю використовували під склади. В 70-х храм зазнав цілковитого розорення – вивезено старовинні ікони та рушники.

Місцевим жителям добре запам’яталася хрестоподібна будова, в яку її було  перетворено у другій половині ХХ століття. Наприкінці 1980-х років бригадою Київської реставраційної майстерні за проектом, розробленим Інститутом “Укрзахідпроектреставрація” Пугачівській церкві повернуто первісний вигляд, який зберігся до наших днів.