29 червня 2016 року Уманщина відзначила 110-річчя від дня народження талановитого полководця Другої світової війни, двічі Героя Радянського Союзу, генерала армії, уродженця с.Оксанина Івана Даниловича Черняховського.
З цієї нагоди в його рідному селі проведено загальнорайонний захід, в якому взяли участь голова райдержадміністрації Віталій Олійник, заступник голови районної ради Петро Бабкін, керівник обласної організації ветеранів Володимир Веретільник, голова районної ветеранської організації Анатолій Дем’янчук, депутати районної ради, сільські та селищний голови Уманщини, представники ветеранських організацій із сусідніх районів, учні місцевої школи, односельці. Усі разом вшанували пам’ять героя-земляка, справжнього патріота Вітчизни.
Слава і непересічний талант Івана Черняховського народжувалися в роки Другої світової війни, яка застала молодого полковника на підступах до міста Шауляя, а вже 24 червня 1941 року танкова дивізія вступила в нерівний бій з броньованими гітлерівськими армадами.
У час Другої світової війни 43 маршали і генерали виконували обов’язки командувачів фронтів. Лише одинадцятьом з них вдалося закріпитися і здобути визнання. Серед них був й Іван Черняховський. Менше року генералу довелося очолювати третій Білоруський фронт. Але уміле керівництво військами під час проведення Білоруської та Східно-Пруської операції довели непересічність полководського таланту Черняховського. Його ім’я навічно внесено до списку найвидатніших полководців Другої світової війни, а військово-теоретична спадщина є прикладом для наслідування.
Під час урочистого мітингу на батьківщині Героя голова районної державної адміністрації Віталій Олійник наголосив: «Ми, земляки двічі Героя Радянського Союзу, генерала армії Івана Даниловича Черняховського, пишаємося тим, що саме наша земля народила таку постать, котра у всьому є для нас взірцем: у ставленні до справи, у стосунках з людьми, у готовності віддати життя за рідний край, у служінні своєму народу. Сьогодні геройський характер славетного генерала успадкували уродженці Уманського краю. Більше 300 жителів нашого району були призвані до лав Збройних Сил України на захист нашої Батьківщини від агресора на Сході країни. Багатьох із них нагороджено медалями та орденами за героїзм і мужність, проявлені в боях за незалежність і територіальну цілісність України».
Звертаючись до присутніх, заступник голови районної ради Петро Бабкін зазначив, що сьогодні ми відзначаємо 110-ту річницю з дня народження людини, яка здійснила величезний вклад у загальну Перемогу нашого народу над нацизмом у Європі.
– Життя Івана Даниловича – гідний приклад для нашої молоді, яка нині обороняє Україну від зовнішніх зазіхань, зі зброєю в руках виборює своє право жити в сильній демократичній європейській країні. Сьогодні тисячі відважних українських вояків проливають свою кров на Сході України, відстоюють її незалежність та територіальну цілісність, серед яких – і наші земляки, – зазначив Петро Андрійович.
Завершуючи свій виступ, заступник голови районної ради підкреслив, що наш обов’язок – бути гідними подвигу славних земляків, і, зокрема, Івана Даниловича Черняховського. Посадовець від імені голови районної ради Оксани Супрунець та всього депутатського корпусу висловив вдячність нині живущим ветеранам за їх мужність, відвагу, виявлену не лише в роки війни, а й в голодні післявоєнні, у роки радянських репресій, а також висловив шану нинішнім Героям, які боронять цілісність та незалежність нашої держави на сході України.
Після завершення мітингу відбулась церемонія покладаня квітів та вінків до погруддя Івана Черняховському на Алеї Слави, до пам’ятного знаку “Погон”, що знаходиться на місці садиби, в якій народився славетний земляк, до знаку «Гармата» та до обеліску Слави.
Для всіх охочих було проведено екскурсію до музею Івана Черняховського, який збудований на честь 70-річчя з дня його народження.
Завершився захід святковим концертом, що відбувся в сільському Будинку культури за участі самодіяльних артистів Уманшини та дитячих колективів.