Це твердження стало реальністю після того, як депутати Уманської районної ради під час п’ятої позачергової сесії ухвалили рішення про виділення коштів із районного бюджету на безоплатний проїзд громадянам, які згідно чинного законодавства України мають право на пільгове перевезення автобусами загального користування на приміських маршрутах нашого району.

ааааааааааааааааааааа

А передувала цьому активна робота під час засідань постійних депутатських комісій, президії районної ради, різних робочих нарад, круглих столів. Зокрема, одна з таких розширених нарад відбулася 20 січня ц.р. під керівництвом голови районної ради Оксани Супрунець та голови районної державної адміністрації Віталія Олійника. До участі у цій нараді були запрошені члени постійної депутатської комісії районної ради з питань соціально-економічного розвитку та регуляторної політики, керівники відповідних структурних підрозділів райдержадміністрації, очільники окремих територіальних громад, директор ТОВ «Круїз-Авто», представники місцевих громадських організацій «Союз Чорнобиль України» та спілки ветеранів Афганістану, ЗМІ.

Відкриваючи засідання, керівник РДА Віталій Олійник відзначив, що на адресу районної влади надійшло чимало звернень від жителів Уманщини щодо врегулювання питання з перевезення пільгових категорій населення на приміських маршрутах району. Віталій Васильович наголосив, що автоперевізники мають здійснювати пільгові перевезення пасажирів відповідно до вимог чинного законодавства, а відшкодування збитків від безоплатних перевезень пільгових категорій громадян регулюється нормативними актами Кабінету Міністрів України із державного бюджету. Але Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» відсутні статті видатків на відшкодування коштів за перевезення пільгових категорій громадян на приміських маршрутах. Відтепер відшкодування за пільгове перевезення лягає на місцеві бюджети.

З метою вирішення цієї проблеми учасники наради спільно шукали шляхи вирішення цього питання в Уманському районі.

Головуючи під час цієї наради, очільник представницької влади  району Оксана Супрунець закликала всіх присутніх до плідної роботи й при цьому зазначила: «Ми повинні конструктивно об’єднати зусилля задля вирішення ситуації щодо пільгових перевезень і якнайшвидше та з позитивним результатом вплинути на  вирішення цього питання».

Тож у форматі діалогу з цього приводу відбулася активна дискусія. Так, начальник управління економічного розвитку і торгівлі райдержадміністрації Тетяна Солом’яна акцентувала увагу на тому, що автобусне сполучення усіх населених пунктів району з м.Умань здійснюється за 23 автобусними маршрутами, з яких 22 виконує ТОВ «Круїз-Авто» й 1 – ПП Воєвода О.В. Згідно чинного законодавства України організація пасажирських перевезень на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території району, покладена на районні державні адміністрації. Тетяна Олександрівна наголосила, що за результатами проведення конкурсу з визначення перевізника укладено договір між райдержадміністрацією і ТОВ «Круїз-Авто», термін дії якого – 3 грудня 2014 року до 2 грудня 2019 року.

Заступник начальника управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації Олена Маширова доповіла, що в  населених пунктах району проживає майже 13600 осіб, які мають право на щоденний безоплатний проїзд територією Уманщини на приміських маршрутах. За словами Олени Орестівни, спеціалістами управління визначено потребу в коштах на компенсаційні виплати за пільговий проїзд цієї категорії громадян, що становить понад 1,030 млн.грн. на поточний рік.

Учасники наради жваво обговорювали означену суму коштів. Звучало багато запитань до керівників району. Для прикладу: Одна людина майже щоденно користується правом на пільговий проїзд, інша – кілька разів у місяць, дехто – 1 раз, а є й такі, що жодного разу не скористалися. Як бути в цьому випадку? Можливо здійснювати компенсаційні виплати пільговикам шляхом монетизації пільги? Як соціально справедливо підійти до вирішення цього питання?

Відповіді на всі ці запитання надав начальник фінансового управління райдержадміністрації Микола Івасюк, який зазначив, що згідно чинного законодавства не передбачені інші виплати, аніж  видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Микола Якович також додав, що торік фактично надано 1148 послуг з пільгових перевезень автобусами загального користування, за що проведено розрахунки на суму 868,1 тис.грн. за рахунок субвенції з державного бюджету. Однак,  станом на 1 січня 2016 року є ще заборгованість перед перевізником – майже 477 тис.грн. Це той борг, який має бути сплачений з боку держави.

Під час наради також розгорнулась полеміка щодо якісного обслуговування пасажирів перевізником. Зокрема, представники громадськості висловлювали незадоволення санітарним і технічним станом автобусів, їх переповненням, поведінкою водія,  маршрутами, якими рухаються автобуси, інше. Так, для прикладу, автобусний рейс за маршрутом Умань –  Городниця (через Ропотуху – Фурманку) виконується 1 год. 40 хв. З огляду на те, що з Умані до Городниці всього лише 35 км, то городницьких пасажирів це не зовсім влаштовує. Відповідно, люди шукають інші шляхи, як доїхати до Умані: в складчину винаймають транспорт, «голосують» на околиці села, що не завжди є безпечним для життя. Також звучали нарікання на те, що з Умані в Старі Бабани їздить автобус з малою пасажировмісткістю. А громівчани скаржились, що коли маршрут автобуса в їхнє село пролягає через Кочержинці, то сісти туди практично неможливо.

Зі свого боку, директор ТОВ «Круїз-Авто» Віктор Бойко, вислухавши всі зауваження, апелював тим, що держава зобов’язана своєчасно відшкодовувати витрати перевізника на перевезення пільговиків. А державний борг підприємству майже  у півмільйона досі не сплачений. За його словами, техніка старіє і вимагає ремонту. Віктор Миколайович запропонував очільникам територіальних громад спільно працювати в напрямку створення рентабельних автобусних маршрутів. Він наголосив, що підприємство не заперечує проти безперебійного сполучення між селами району та м.Умань і прагне якісно надавати послуги, але працювати збитково не може.

На завершення наради, що відбувалась у форматі круглого столу, голова районної ради Оксана Супрунець ще раз наголосила, що право безкоштовного проїзду пільговим категорія населення надала держава. І хоч у державному бюджеті України на 2016 рік не передбачені кошти на відшкодування витрат перевізникам, але право пільгового проїзду законодавством не відмінене. Оксана Анатоліївна висловила сподівання, що можливо у цьогорічному державному бюджеті будуть передбачені кошти на перевезення пільгових категорій населення. Але люди уже сьогодні хочуть вирішення питання щодо пільгового перевезення на приміських маршрутах. Тому воно буде розглянуто у найближчий час на сесії районної ради.

Підсумовуючи хід обговорення цього питання, керівник виконавчої влади району Віталій Олійник зазначив, що райдержадміністрація уже підготувала відповідне клопотання до сесії районної ради про внесення змін до комплексної програми «Турбота» на 2014-2020 роки. Зокрема, цими змінами передбачено фінансування потреби коштів на компенсаційні виплати на пільговий проїзд жителів району.

Тож депутати з розумінням підійшли до врегулювання питання пільгових перевезень жителів Уманщини територією нашого району, ухваливши 22 січня нинішнього року рішення про виділення із районного бюджету 500 тис.грн. на ці потреби. Це означає, що з 1 лютого нинішнього року перевезення пільгових категорій населення на Уманщині вже діє.

 

Радник голови районної ради                                                                                         Д. Гайда